Legenda o vzniku Wing Chun Kung Fu, novodobá historie a rozšíření po České republice
Legenda o vzniku Wing Chun Kung Fu
Každý styl kung fu má velice zajímavý příběh, jak vznikl, jak získal pojmenování a výčet legendárních, většinou neporazitelných Mistrů… Ne jinak Wing Chun Kung Fu. Už jsem četl tolik různých verzí legend vzniku, že by to vydalo na samostatnou knihu báchorek, většinou ale plných rozporů v porovnání s reálnou historií Číny. Nikdy neexistující osoby, naprosto zcestné časové údaje apod., jsou bohužel nedílnou součástí ústně předávaných a různě přikrášlovaných či účelně pozměňovaných legend všech škol čínských bojových umění. Zde bude popsána legenda, která je vlastní školám odvolávajících se k odkazu Mistra Yuen Kay Shana a jeho následovníkům. Nedával bych jí žádný větší význam, v samotné Číně jí většina Mistrů ani nezná, neb na „kung fu“ nemá pražádný bezprostřední vliv…
Ng Mui a Miu Shun
Legendy říkají, že vznik Wing Chun Kung Fu se datuje do doby před 300 lety a váže se k budhistické jeptišce Lui Sei Leung, budhistickým jménem Ng Mui. Byla to uprchlice ze zničeného Fujianského Shaolinského kláštera (někdy označovaného jako „Jižní Shaolin“). Ukrytá v klášteře „Bílého Jeřába“ v Emeiských horách v Sichuanu měla pozorovat boj mezi dvěma zvířaty – různě se uvádí mezi hadem a jeřábem či liškou nebo opicí.Inspirována tímto bojem měla pozměnit svojí techniku kung fu… Po odchodu ze Sichuanu do Guangxi provincie učila své umění mnicha Miu Shun, který již jako Mistr kung fu zkombinoval techniku „Bílého Jeřába“ Ng Mui se svým kung fu do nepojmenovaného stylu. Miu Shun následně přijal do učení bývalého žáka Fujianského Shaolinského kláštera Yim Yee. Byl to člen rebelské sekty a na útěku před mandžurci odešel do provincie Guangxi i s dcerou a otevřel obchod s Toufu.
Yim Yee a Yim Wing Chun
Yim Yee měl dceru Yim Sum Leung (dále známou jako Yim Wing Chun), kterou již od malička zasvěcoval a podroboval tréninku kung fu. Další bývalý rebel a následovník Fujianského Shaolinského kláštera Leung Bok Lao, rodák z Jiangxi, měl možnost Yim Wing Chun pozorovat při cvičení a nenávratně se do ní zamiloval. Po nějaké době námluv spojili své životní osudy sňatkem. Když Yim Yee zemřel, odstěhoval se pár do Zhaoqing v provincii Guangdong kde pokračovali v rodinném životě i tréninku kung fu, dosud nepojmenovaném. Po smrti Yim Wing Chun její manžel Leung Bok Lao ve velkém žalu pojmenoval cvičené techniky po své ženě, na její věčnou památku… (pozn. IR – osobně bych radši uvedl tuto verzi předchozí věty : “ Po smrti Yim Wing Chun když se Leung Bok Laovi žáci ptali, jaké že kung fu to učí, odpovídal, že kung fu jeho ženy, Wing Chun. Tak získal styl svůj název…“, která mi připadá mnohem věrohodnější. Ovšem uvádím i onu verzi zaběhnutou, romantickou.)
Leung Bok Lao
Leung Bok Lao se velmi přátelil s protagonisty „Divadelní společnosti z „Červených Džunek“, kteří se pohybovali mezi městy Fatshan-Zhaoqing-Guangzhou a velmi obdivoval jejich pohybové schopnosti a kung fu. Při pozorování jednoho jejich tréninku šokován zjistil, že jeden ze cvičených stylů je skoro shodně pojmenován jako jeho.“Weng Chun kung fu“ byl styl Mistra Chi Shim z Fujianského Shaolinského kláštera a byl označován dle místa cvičení v klášteře. Leung Bok Lao obdivoval hlavně jejich „6 1/2 techniky s dlouhou tyčí“, které byly specialitou Mistra Chi Shim a proto se je výměnou za svoje „Wing Chun“ kung fu naučil. Herci z džunek tedy ovládali jak techniky Mistra Chi Shim tak i kung fu jeptišky Ng Mui. Mezi nimi budiž zmíněni Law Man Kung, Wong Wah Bo, Leung Yee Tai a Dai Fa Min Kam.
Law Man Kung, Wong Wah Bo, Leung Yee Tai a Dai Fa Min Kam
Wong Wah Bo byl silný a statný atlet a skvěle ovládal „6 1/2 techniky dlouhé tyče“. Později když odešel od divadelní společnosti, pomáhal Leung Yee Taiovi ve Fatshanu učit slavného Leung Jana a sám přijal žáka Fok Bo Chuen, který se později zdokonalil a vědomosti prohloubil u Law Man Kunga a Dai Fa Min Kama. Ten dále ve městě Guangzhou naučil své kung fu Fung Siu Chinga. To byly pozdní léta 1800…
Fok Bo Chuen, Fung Siu Ching a Leung Jan
Fok Bo Chuen byl znám pod přezdívkou „Sheung Dao Fok“ – „Fok Dvojitý nůž“ pro svoji neobyčejnou zručnost s dvěma Wing Chun noži. Na konci dynastie Qing pracoval jako císařský strážník ve Fatshanu. V ranných letech 1900 ho najal zámožný obchodník Yuen Chong Ming, aby naučil kung fu jeho dva syny Yuen Chai Wan a Yuen Kay Shan. Jeho stylu se dodnes v Číně říká „She Ying Wing Chun“ – „Hadí styl Wing Chun“. Yuen Chai Wan později odjíždí do Vietnamu, kde pod vietnamským jménem Nguyen Te Cong zakládá vietnamskou školu Wing Chun Kung Fu. Fung Siu Ching byl císařský policejní důstojník a jeden čas i osobní ochrana Sichuanského guvernéra. Na sklonku svého života se přistěhoval do domu rodiny Yuen a po nějakém čase začal učit své kung fu syny majitele, bratry Yuen Kay Shan a Yuen Chai Wan. Z dalších žáků jmenujme Ngao Si. Jejich učitelem a hostem v domě zůstal až do své smrti kdy mu jeho žáci vystrojili důstojný pohřeb. Leung Jan vyučoval ve Fatshanu ve své lékárně a během své kariéry se stal velmi slavným a uznávaným Mistrem svého oboru, což mu vysloužilo přezdívku „Wing Chun Kuen Wong“ (Král boje Wing Chun Kung fu). Mistr Leung Jan se později po odchodu na odpočinek ve svých asi 70ti letech vrátil do své rodné vesnice Gu Lo kde několik místních nadšenců učil upravenou formu svého kung fu, dnes nazývanou „Pin San Wing Chun“ (přibližný překlad :“ze strany používaný Wing Chun“). Tento zjednodušený styl obsahuje u většiny jeho propagátorů pouze „36 technik“, Chi Sao, San Dim Bun Kwan (3 a 1/2 techniky dlouhé tyče) a Yee Jee Yam Yeung Dit Ming Dao (dva nože). Mezi žáky Mistra Leung Jan zmiňme Chan Wah Shuna, zvaného „Měnič peněz“, dle způsobu jeho obživy a Lai Yinga.
Novodobá historie
Linie Yuen Kay Shan ———> Wong Jing
Yuen KayShan
Narozen roku 1889 byl známý jako „Yuen pátý“ dle svého pořadí narození v rodině. Již jako mladý chlapec se společně s bratrem velice živě zajímal o bojová umění. Zámožný otec si mohl dovolit najmout skvělého učitele Fok Bo Chuen, u kterého pak Yuen KayShan cvičil mnoho let a získal vědomosti ve cvičení sestav, na dřevěném panákovi, s dlouhou tyčí, s dvěma noži, vrhacími šipkami a v použití devastující síly „železné písečné dlaně“. Po mnoha letech se mu naskytla nenadálá možnost zdokonalit své kung fu v osobě sedmdesátiletého Mistra Fung Siu Ching. Ten zprvu nechtěl o nějakém cvičení ani slyšet. Později ho však Yuen Kay Shan přesvědčil a mohl si tak své vědomosti rozšířit o pokročilé použití kung fu v boji na blízkou vzdálenost a obohatit svojí předchozí techniku. Yuen KayShan za svého života musel mnohokrát dokazovat své bojové schopnosti, aniž by však potyčky vyhledával. Ve Fatshanu je známý příběh, kdy Yuen KayShan bojoval za svého přítele Yip Mana. Společně trávili mnoho času v opiových doupatech a jakýsi bojovník si došel pro Yip Mana do jednoho takového doupěte aby ho vyzval k boji. Ten tam ale právě nebyl. V domnění, že vyzívá Yip Mana, vyzval Yuen Kay Shana a vysloužil si hořkou porážku přímo na místě. Yuen Kay Shan je dnes legendou o které se píší knihy a vyprávějí neuvěřitelné historky o jeho zručnosti v boji s Wing Chun nožemi, vrhacími šipkami, dlouhou tyčí apod. Ještě za jeho života měli být knižně vydány jeho paměti, jejichž vydání však on sám zakázal. Zemřel v zimě 1956. Yuen Kay Shan měl mnoho následovníků, ovšem pomálu opravdových žáků. Mezi ně můžeme počítat i Mistra Wong Jinga a Sum Nunga.
Linie Leung Jan ————-> Wong Jing
Lai Ying
Tento žák Leung Jana zatím zůstává vcelku neznámou osobností. Není jasné zda byl jeho žákem v jeho Fatshanském období působení nebo až později v Gu Lo. Dosud jedinou informací je svědectví vnuka Mistra Yuen Kay Shana, pana Yuen Jo Tonga z Guangzhou v Číně o tom, že jedním z jeho žáků byl i Mistr Wong Jing. Snad se na některých dalších cestách do Číny dozvíme od členů rodiny „Wong Jing Wing Chun“ o něco více…
linie Chan WahShun ————-> Wong Jing
Chan Wah Shun
Leung Jan prý původně vůbec nechtěl tohoto svého pozdějšího žáka ničemu učit a až na přímluvu svých dalších studentů se rozhodl jinak. Je notoricky známá historka, kterak mladý Chan Wah Shun pozoroval výuku Mistra Leung Jana vypadlým sukem v plotu a potají sbíral vědomosti od jeho žáků. Chan Wah Shun se údajně účastnil mnoha soubojů a dle pozdějších výpovědí Sifu Yip Mana byl velice zručný bojovník…. Dle informací Mistra Yip Mana z rozhovoru s Mok Pui On v hong kongském časopise „New Martial Heroes“ měl Chan Wah Shun za celý svůj život pouze 16 žáků. Jeden z nich byl jeho vlastní syn Chan Yiu Min.
Chan Yiu Min
Syn Mistra Chan Wah Shun, Chan Yiu Min byl prý poměrně problémový mladík, dnes bychom ho označili za „gamblera“. Dokonce prý jednou ukradl otci vzácné knihy, aby z výdělku na nich mohl zaplatit dluhy ze hry. V kung fu byl ale určitě zručný, o čemž vypovídá i jeho titul „Král dlouhé tyče sedmi provincií“, který získal na turnaji, kde s přehledem zvítězil nad všemi svými soupeři. Říká se, že nad dveřmi své školy mu visela obrovská tyč s vyrytým nápisem tohoto titulu. Jeho žena Lai Miu Hin se společně s ním od Mistra Chan Wah Shun naučila navíc tradiční čínské „rovnání kostí“, způsob léčení zranění. O manželce Chan Yiu Mina, paní Lai Miu Hin se říká, že byla v kung fu velice zručná a Mistr Chan Wah Shun jí naučil vlastně víc, než svého syna. Zemřela ve svých požehnaných 89 letech. Z žáků Chan Yiu Mina zde zmiňme Jiu Chao.
Jiu Chao
Stejně tak jako jeho učitel upřednosťoval označení stylu „Weng Chun“, což je významově v překladu mírně od „Wing Chun“ odlišné. Jiu Chao byl původně praktikant Hung Ga kung fu a mezi žáky Chan Yiu Mina prý patřil mezi ty lepší. Od svého Mistra se naučil jak bojové umění tak i umění „rovnání kostí“, léčení zranění. Povoláním byl tajný policista a jeden z jeho kolegů byl později velmi slavný další učitel kung fu, Mistr Yip Man. Není tedy vyloučeno, že probíhali výměny názorů i technik. Styl tohoto učitele prý obsahuje okolo 12ti sestav. Jeden z mnoha žáků Mistra Jiu Chao byl i Wong Jing.
Linie Ngao Si ——————-> Sum Nung
Ngao Si
Učil se od Mistra Fung SiuChing v období, kdy bydlel v domě rodiny Yuen ve Fatshanu a mezi jeho žáky prý patřil i Wai YukSang.
Wai YukSang
Podle některých informací se Wai Yuk Sang neučil Wing Chun Kuen u Ngao Si, nýbrž u svého staršího bratra. Bohužel již nejspíše nikdy nezjistíme jak to bylo doopravdy. Wai Yuk Sang byl lékař v „Národní armádě“ a ve svých pozdních letech života se uchýlil do ústraní. Stal se z něho Taoistický kněz a vyučoval „Hei Gung“ (dechová cvičení). Právě od Mistra Wai Yuk Sang má „MaiGeiWong Wing Chun“ dechová vnitřní cvičení „Sun Hei Gwai Yuen Gong“, jejichž kořeny sahají do Emeiských hor provincie Sichuan, právě tam kde v klášteře „Bílého jeřába“ dlela svého času pramatka Wing Chun Kuen, Ng Mui. Wai Yuk Sang vyučoval bojové umění, léčení a dechová cvičení. Jedním z žáků tohoto Mistra byl Cheung Bo.
Cheung Bo
Původně bojovník stylu Hung Ga se při jedné se svých šarvátek dožil trpké porážky. Byl poražen Mistrem Wai Yuk Sang, který použil stylu Wing Chun. Později požádal Mistra o přijetí do učení, aby se naučil styl, kterým byl poražen. Cheung Bo byl prý velmi statný a silný muž, který byl obávaným bojovníkem. Nebál se ani souboje s několika protivníky najednou. Své umění naučil dva ze svých synů, jejichž pra-žáci, především Sifu Mak Yiu Ming, jsou dnes ve Fatshanu dobře známi. Část technik svého stylu naučil i mladého Sum Nunga.
Sum Nung
v Kantonu dříve učící Mistr se narodil v Jižní Americe, ale jako pětiletý se svými čínskými rodiči vrátil do Číny. V roce 1938 se začal věnovat Wing Chun Kung Fu pod vedením Mistra Cheung Bo, od něhož se naučil „San Sik“ Wing Chun, tzn. základní sebeobranu prostřednictvím aplikací vybraných ze všech sestav. Později ho Cheung Bo přivedl ke svému Mistrovi Wai Yuk Sang, který Sum Nunga naučil vnitřní dechová cvičení a léčení zranění. V roce 1941 byl svým Mistrem představen Velmistru Yuen Kay Shan a od té doby se učil u něj. V roce 1999 oficiálně změnil prohlášením označení svého stylu z „Yuen Kay Shan“ na „Sum Nung Wing Chun“. V Kantonu a okolí je možno narazit na mnoho jeho následovníků. Určitou dobu se u něho ve škole zdokonaloval i Mistr Wong WuFong (MaiGeiWong) a mnohé z jeho technik zahrnul do svého stylu.
Wong Jing ——>“Mai Gei Wong Wing Chun“
Wong Jing
Původně studoval „Bak Hok Kung Fu“ – „Styl Bílého Jeřába“ a říká se (dle informací Leung Tinga a Yuen Jo Tonga), že jeho styl byl ovlivněn třemi velkými osobnostmi Wing Chun Kung Fu : „Leung Jan Wing Chun“ u Mistra Lai Ying, „Chan Wah Shun Wing Chun“ u Mistra Jiu Chao a „Yuen Kay Shan Wing Chun“ přímo u Mistra Yuen KayShan, který byl i jeho dobrým přítelem. Zkušenosti s více styly Wing Chun mu pomohli porozumět do hloubky stylu jako takovému, ne jen osobním interpretacím jednotlivých Mistrů. Wong Jing před svojí smrtí v roce 1972 posílal často své žáky „na zkušenou“ do škol jiných Mistrů, svých Wing Chun kolegů. Jedním z jeho významných žáků je Mistr Wong Wu Fong.
„Mai Gei Wong“ – Wong WuFong
Velmistr Wong WuFong, později nazývaný „Mai Gei Wong“, se o bojové umění zajímal od dětství, byl zkušený v mnoha stylech a velký nadšenec tělesné kultury. Namátkou zmíněno cvičil „Severní Shaolin“, „Tai Ji“, „Pakua“, „Xing Yi“, „Tai Hoi“, „Mok Ga“, západní box, zápas a věnoval se i vzpírání. U Mistra Wong Jing se začal učit, když ho jako jediný z Mistrů, které potkal, dokázal v přátelském souboji porazit. Ten ho taky poslal cvičit na několik měsíců do školy jiného žáka Yuen Kay Shana, Mistra Sum Nung, aby získal náhled na Wing Chun i z jiného směru. Odtud pochází některé cviky „San Sik“ a další techniky, které Mistr Wong Wu Fong zahrnul do svého stylu „Mai Gei Wong Wing Chun“. V šedesátých a sedmdesátých letech byla linie „Mai Gei Wong“ Wing Chun nejsilnější školou tohoto stylu v okolí měst Fatshan a Guangzhou. Velmistr Wong Wu Fong byl uznávaným mistrem boje a velice váženou osobností lokálních společenství bojových umění. Tradují se neuvěřitelné historky o jeho bojových schopnostech, rychlosti a síle, mnohdy potvrzené dosud žijícími očitými svědky. Po odchodu do důchodu zakázal používaní jména „Mai Gei Wong“ a tak není mimo Čínu jeho styl natolik známý. Velmistr Wong WuFong zemřel v roce 1998. Jeho pohřbu se zúčastnilo přes 300 smutečních hostů, převážně žáků a Mistrů mnoha stylů kung fu, se kterými se Velmistr rád přátelil.
Wong NimYi
Velmistr Wong WuFong naučil Wing Chun Kung Fu všechny své děti. Jedním z nich je Mistr Wong Nim Yi, který žije a vyučuje v jihočínském městě Guangzhou. Kung fu se věnuje od útlého dětství pod dohledem svého otce, ale i jiných významných Mistrů. Svoji vlastní školu kung fu slavnostně otevřel a nechal úředně registrovat v prosinci 1998. Do té doby vyučoval ve škole svého otce, kterou po jeho smrti de fakto převzal. Dnes již vyučuje výhradně „Mai Gei Wong Wing Chun“, ale dříve i každý den brzo zrána a večer v parku „Tian He Sport Center“ i několik zájemců Tai Ji Quan. Mistr Wong je velmi milý, humorem oplývající člověk, který však umí během zlomku vteřiny vybuchnout neuvěřitelnou silou a rychlostí. Jeho vědomosti Wing Chun Kung Fu a bojové schopnosti jsou velmi hluboké. Jeho žáci jsou složeni ze všech společenských vrstev a věkových skupin. V posledních letech učí své umění i nečínské žáky. Jeho českým žákem od roku 1999 je Ivan Rzounek se svými studenty z „České Asociace Wing Chun Kung Fu“.
Rozšíření Wing/Ving Chun/Tsun po České republice 1988 – 2001
První kontakty s „Wing Tsun“ kung fu v Čechách měl „Judo Club“ v Mariánských Lázních prostřednictvím Sifu Ch. Gefeke někdy koncem 80tých let. Bohužel těch pár účastníků jeho nemnoha improvizovaných seminářů nemělo o tento styl dostatečně hluboký zájem, neb paralelně cvičili navíc karate, judo, kobudo apod… Nevznikla tedy žádná škola, žádná silná členská základna – tehdejších nadšenců by se nenapočítala ani jedna celá desítka. Obrat nastal začátkem roku 1990 kdy se vrátil z emigrace ze zahraničí Ivan Rzounek a po domluvě se svým Sifu K.R.Kernspechtem, vedoucím „European Wing Tsun Organisation“ a Ch.Gefekem – tehdejším „šéftrenérem pro Česko-Slovensko“ otevřel na podzim roku 1990 historicky úplně první školu „Wing Tsun Kung Fu“ v Čechách a na Slovensku.
Ivan Rzounek
Ivan Rzounek studoval „Wing Tsun Leung Ting Systém“ , „Latosa Escrima“, „Wing Tsun Kickboxing“ a „WT sebeobranu“ v době své zahraniční emigrace v 80tých letech v Německu pod vedením svého Sihinga Jurgena Pottieze v Karlsruhe a Sifu K.R.Kernspechta na zámku Langenzell u Heidelbergu. Původně dlouholetý příznivec Karate se po odjezdu do zahraničí začal věnovat nejprve „Chen a Yang Tai Ji Quan“ u Pekingského Mistra Lu Jian Guo, posléze Bruce Leeho Jun Fan/Jeet Kune Do a filipínskému „Kali-Escrima-Arnis“ u Dany Inosanta, Tim Tacketa a Udo Mullera. Po seznámení se svým pozdějším instruktorem začal navštěvovat i jeho školu „Wing Tsun“.
Česko-Slovenská EWTO 1990 – 1993
Linie Yip Man—->Leung Ting
Ihned po návratu zpět do republiky Ivan Rzounek zakládá první oficiální pobočku EWTO v Česko-Slovensku a pokračuje ve studiu „WT“ u svého Sihinga Ch. Gefekeho, který je tehdejší „Sifu“ pro české a slovenské žáky. Ivan Rzounek organizuje tehdy každý rok několik víkendových seminářů a letní vícedenní soustředění pod vedením Ch. Gefekeho, pravidelné týdenní výjezdy do Hannoveru do školy německého Sifu a pravidelně navštěvuje s žáky každoročně semináře s Leung Tingem Sifu v německých městech. Během krátké doby je otevřeno několik poboček školy Ivana Rzounka pod vedením jeho žáků po celé České republice – Bohumil Jedlička s Martinem Lukáčem začíná vyučovat v Praze, na Kladně funguje klub pod dohledem Artura Stempkovského, v Karlových Varech a okolí učí Jan Novák, Mariánské Lázně cvičí u Bohumila Drmly, ve Frýdku-Místku organizuje cvičení Roman Švarc, v Ústí nad Orlicí Roman Hořejší a na žádost Pavla Drdly mu Ivan Rzounek povoluje otevřít klub v okolí Velkého Šenova. Po vystoupení na Bratislavské „BUDO Show“ se však dlouhodobé spory s německým instruktorem natolik vyhrotily, že čeští cvičitelé píší dopis pro „evropského šéftrenéra“ a Sifu Ivana Rzounka, K.R.Kernspechta s žádostí o spolupráci s novým učitelem…
Česká Asociace Wing Chun Kung Fu / European Lok Yiu Wing Chun International Martial Arts Association 1993 – 1999
Linie Yip Man—->Lok Yiu
Bohužel dlouhodobý nezájem o komunikaci ze strany EWTO pomohl Ivanu Rzounkovi k rozhodnutí opustit řady EWTO a najít si nového učitele. Po delší době hledání to byl německý učitel Wilhelm Blech, evropský reprezentant nejstaršího žijícího žáka Velmistra Yip Mana a jak řekl K.R.Kernspecht „nejvyšší autority Wing Chun Kung Fu“, Mistra Lok Yiu. Během let spolupráce s ELYWCIMAA vzniklo mnoho dalších škol po republice (Praha Petr Brunner a Petr Novotný, Kladno Kamil Komm, Frýdek-Místek Roman Švarc, později i Petr Kozár v Brně a Ostravě, Kyjov Pavel Šibal, Ústí nad Orlicí Roman Hořejší, na Slovensku působí Radovan Tomčík, Kadaň a okolí Jindřich Tengler, Karlovy Vary Jan Novák – všichni bez výjimky žáci Ivana Rzounka) a naskytla se možnost účastnit se cvičení přímo u Mistra Lok Yiu v Hong Kongu, čehož pochopitelně soukromý žák W.Blecha, Ivan Rzounek využívá a dostává se tak po letech konečně přímo k prameni čínského kung fu v místě jeho vzniku, což silně ovlivňuje jeho názor na evropské „kung fu organizace, asociace a školy“ a nečínské „Sifu“. ELYWCIMAA se mu zprvu zdá ideální škola pro studium prvotřídního „Wing Chun Kung Fu“, bohužel po letech členství se tvář a charakter Asociace znatelně mění k obrazu ostatních, jí samotnou zavrhovaných Organizací. Zhruba po rok dlouhém rozhodování a hodnocení situace Ivan Rzounek a „Česká Asociace Wing Chun Kung Fu“ odchází z ELYWCIMAA. V roce 1999 odlétá do Číny hledat čínského Mistra.
Česká Asociace Wing Chun Kung Fu / Česká Škola „Mai Gei Wong“ Wing Chun Kung Fu 1999 – 2009
Linie „Mai Gei Wong“
Po odletu do Číny nachází v městě Guangzhou Mistra Wong Nim Yi, který od útlého dětství studoval Wing Chun u svého otce, v okolí „Perlové řeky“ proslaveného bojovníka „Mai Gei Wonga“ – Velmistra Wong Wu Fonga. Je to linie „Yuen Kay Shan/Chan WahShun/Leung Jan Wing Chun Kung Fu“, dnes ovšem Mistrem Wong Nim Yi na počest svého otce označovaná „Mai Gei Wong“ Wing Chun Kung Fu. Tato škola se v mnohém liší od všeobecně známé linie „Yip Man Hong Kong Wing Chun“ a je proslavená především v okolí města Fatshan a Guangzhou v Číně. Ivan Rzounek a jeho žáci každý rok Mistra navštěvují několik měsíců v roce, aby se dále zdokonalovali přímo v autentickém prostředí originální čínské školy Kung Fu. V České republice je centrální škola v Praze pod vedením oficiálního reprezentanta Mistra Wong Nim Yi v Evropě, Ivana Rzounka a pobočky v několika dalších městech. „Česká Asociace Wing Chun Kung Fu“ nemá žádné poplatky za členství, žádné zkoušky a poplatky za ně, neprodává žádné diplomy nebo licence a veškeré aktivity se tedy týkají „jen a pouze“ cvičení Wing Chun Kung Fu ( dodatek 10.2.2004 – rokem 2004 se situace změnila. Ivan Rzounek otevřel několik poboček své školy v zahraničí – Slovensko, Itálie, Francie, Dánsko, Švédsko – a postupně vzniká na území Evropy silná a velká škola „Mai Gei Wong“ Wing Chun, která se bez členění do žákovských stupňů – tedy i zkoušek, licencí apod. již neobejde. To se však týká pouze školy Mai Gei Wong, ne školy I.Rzounka) .
Česká Asociace Wing Chun Kung Fu – Ivan Rzounek’s WingChunKuen Research, výzkum různých linií
„Ivan Rzounek’s WingChunKuen Research“ je nedílnou součástí „České Asociace Wing Chun Kung Fu“, ovšem aktivní účast členů asociace je čistě dobrovolná. Jedná se o výzkum a studium různých linií WingChunKuen, hlavně na území Číny ale i Asie vůbec. Za posledních 10let studia „Mai Gei Wong Wing Chun“ pod vedením Wong Nim Yi sifu, I.Rzounek během svých pobytů v Číně vždy ještě vyhledával staré, někdy už zapomenuté mistry a raritní linie. Jako oficiální reprezentant „Mai Gei Wong Wing Chun“ a Wong Nim Yi sifu se ovšem samozřejmě nemohl věnovat tomuto výzkumu natolik nakolik by chtěl aniž by to nemohlo přijít do případného konfliktu s touto pozicí. Proto v polovině roku 2009 po dohodě se svým sifu doporučil všem svým zahraničním a pokročilým žákům následovat mistra Wong Nim Yi jako svého učitele, zřekl se své pozice reprezentanta a po zakončení svého studia u mistra Wong Nim Yi nyní naplno směřuje své aktivity na výzkum téměř neznámých, velmi raritních škol a linií a studium WingChunKuen v Číně u mistrů staré generace. Nadále však zůstává v přátelském kontaktu a vztahu ke škole „Mai Gei Wong Wing Chun“ i mistru Wong Nim Yi, jehož styl však nyní ve své škole nevyučuje pod původním názvem, aby nedošlo k záměně s oficiálním zastoupením.
V posledních deseti letech proběhl a v současnosti probíhá výzkum Ivana Rzounka s následujícími mistry –
Gwok Gaai sifu (RIP) – „Pa Fa Lin WingChun“, Čína
Gwok Fu sifu, Lun Gaai sifu – „Yip Man Foshan WingChun“, Čína
Luk Baak Hang sifu, Luk Baak Gwan sifu – „Lam Soi Man WingChun“ (linie Yiu Choi), Čína
Wong Gin San sifu – „Chan Yu Min WingChun“, Čína
Ku Choi Wa sifu – „Ban Chung Cho Ga WingChun“, Singapore
Leung Wai Choi sifu – „Siu Lam/Baan Jung WingChun“ a „Choi Lei Fat“, Čína
„Siuhing Fung Siuching Baan Jung WingChun“ („Siulam WingChun“, „WengChun“…) 2009 ->
Od roku 2009 je I.Rzounek žákem Leung Wai Choi sifu, od kterého se učí „Siuhing Fung Siuching Baan Jung WingChun“ – starobylou verzi WingChunKuen z období „Červených džunek“, „Lví tanec“, „Choi Lei Fat“ a cokoliv co ho je mistr ochoten naučit…