Chan Ji Man sifu & Wu Jan Naan sifu, chi sau starých mistrů – video

chi sau

Jsem zavalený prací při objevování videí v mém archivu a než se definitivně rozhodnu která zveřejním a napíšu k nim nějaké zajímavé příběhy, okomentuji několik videí už sice notoricky známých (nahrávat raritní videa na YouTube jsem začal v roce 2006, tehdy to byli takřka jediná videa čínských linií wingchun která jste mohli na netu najít…), ale stále stejně oblíbených a navštěvovaných.

V roce 2003 jsme dostali pozvání na „ International Ving Tsun Annual Dinner“ – velmi povedenou akci kterou pořádal Cliff Au Yeung Sifu (http://www.vt.com.hk/english/index.html ) v Hong Kongu. Byla to akce na kterou se pozvání neodmítá, jednak Cliff sifu je neuvěřitelně přátelský typ člověka a pak také už jen ostatní pozvaní hosté byli zárukou výjimečného večera.

Zúčastnilo se více než 150 pozvaných hostů z Australie (Wong Shun Leung Ving Tsun), Anglie (Wong Shun Leung Ving Tsun), Číny (Guangzhou a Hong Kong „Mai Gei Wong“ Wing Chun, Fung Keung sifu a jeho „Ku Lou Wing Chun“), Hong Kongu (Wong Shun Leung Ving Tsun a Leung Ting Wing Tsun), Česka a Slovenska (Česká a Slovenská škola „Mai Gei Wong“ Wing Chun). Mezi nimi i starší Yip Manovi žáci – Velmistr Jau Ji Chyun (Chow Tse Chuen,鄒子傳 ), Velmistr Chan Ji Man (Chan Chee Man, 陳志文), Velmistr Siu Yuk Man (蕭煜民) a Velmistr Lok Yiu (駱耀) se svým synem Lok Ging Gong (Lok Keng Kwong , 駱勁剛) a další mistři.

V rámci ukázek všech zastoupených škol se ani Velmistři nenechali dlouho přemlouvat a postupně sami ukázali jak sestavy, tak i zbraně a Chi Sao. V jednu chvíli se velký sál restaurace ztišil. Trochu se potemnilo a na plátně na stěně se začal promítat starý černobílý film. Byl to záznam souboje dvou kung fu bojovníků. Žádné chrániče, žádný ring. Boj se odehrával na střeše a trval opravdu jen malou chvíli. Když záznam skončil, lidé začali tleskat. Starší mistr sedící stranou u stolu se starou generací Yip Manových žáků se zvedl a s úsměvem uklonil – byl to mistr Wu Jan Naan (Wu Chun Nam, 胡鎮南) (http://wingchun.freevar.com/), žák Wong Shun Leunga sifu a ten ze zápasníků z filmu, který právě souboj vyhrál ! Netrvalo dlouho a Wu Jan Naam sifu byl vytleskán aby i on něco předvedl. Nijak neváhal a spolu s Chan Ji Man sifu, který chvíli před tím dokončil ukázku sestavy „Baat Cham Dou „ – s wingchun noži, se pustili do nádherné ukázky „old school generation chi sau“!!! Nádhera.

Za pár týdnů v Číně, Guangzhou.
Oslava školy mistra Wong Nim Yi, mého učitele „Mai Gei Wong Wing Chun“. Staří mistři Yip Manova klanu wingchun, kteří přijali pozvání na oslavu opět sklízejí ovace za jejich ukázku chisau. Chan Ji Man sifu i Wu Jan Naam sifu jsou opravdu ve formě a na následující oslavě v restauraci plovoucí na vodě jezera jsou jedním ze středů pozornosti. Naše skupina jim věnuje nejvyšší pozornost, nenecháme si uniknout ani slovo od zkušených mistrů.

Když už je čas, doprovázíme je k autobusu – Eda zmateně, ale s úsměvem pomrkává: „…podívej sifu, starý pán ráno přišel a opíral se o hůlku. Od té doby co jsme s nimi si hůlky ani nevšiml a podívej kde ji má teď! Na autobus přiběhl lehce jako mladík bez pomoci hůlky!“. „Sifu, neměl jste když jste přišel hůl?“, říká Eda podávajíc hůl mistrovi. „Oh, samozřejmě, potřebuji jí“, s úsměvem děkuje mistr. Nic bych za to nedal, že při tom na Edu mrknul…